Witam na stronie do edycji zdjęć on-line i zapraszam do korzystania.


Przycinanie zdjęć do formatu 3:2, czyli idealnych do wywoływania odbitek w formacie 10x15cm.

Pewnie nie raz spotkaliście się z taką sytuacją przy wysyłaniu zdjęć do wywołania, gdy trzeba wybrać kadrowanie. Mamy wtedy do wyboru kilka opcji:
- nienaturalne rozciąganie zdjęcia, dopasowując je do papieru powiedzmy 10x15,
- dopasowanie zdjęcia do rozmiaru odbitki ucinając "co popadnie",
- dopasowanie zdjęcia do rozmiaru odbitki zmniejszając ją i pozostawiając białe boki lub górę i dół.
- jeszcze jakieś inne opcje.

Wszystko wzięło się z tego, że wielkość papieru ma stosunek długości boków 3:2 (szerokość do wysokości). Najczęściej wywoływany format zdjęć to 15x10cm, a nasze aparaty fotograficzne nie zawsze mają opcję robienia zdjęć o bokach proporcji 3:2 - idealnie pasującego do wywołania. Mogą to być proporcje 4:3 lub 16:9, a wtedy przy wywoływaniu pojawi się problem kadrowania i mamy do wyboru:
- odebrać fotki z białymi paskami gdzie popadnie,
- odebrać fotki nienaturalnie rozciągnięte,
- zdać się na los, czyli niech maszyna zdecyduje co uciąć, dopasowując plik do papieru,
- każde zdjęcie otworzyć w programie graficznym i tak przyciąć, żeby stosunek długości boków był jak format zdjęcia, czyli np. 3x2 dla papieru wielkości 15x10cm.

Kiedyś też tak robiłem, otwierałem zdjęcie dajmy na to w rozmiarze 1600 x 1200 pikseli i obliczałem co trzeba uciąć, żeby stosunek długości boków był 3x2. W naszym przypadku będzie to 1600 x 1066, czyli krótszy bok trzeba obciąć o 134 piksele i zapisać zdjęcie. Mamy tu taką zaletę, że sami wybieramy, którą część zdjęcia odcinamy, ale jeśli mamy do wywołania przygotowanych 100 zdjęć? Każde jedno otwierać, liczyć przycinać i zapisywać? Też kiedyś miałem taki problem i postanowiłem, że komputer mi w tym pomoże i napisałem program, który zrobi to za mnie. Dziś dzięki Internetowi dzielę się z Wami tym rozwiązaniem.

O co dokładnie chodzi? Jak to działa?

W formularzu poniżej wybierasz zdjęcie i klikasz "przytnij zdjęcie", a na następnej stronie będzie Twoje zdjęcie przycięte do rozmiaru 3x2 w trzech różnych opcjach do zapisu. Weźmy sobie nasze przykładowe zdjęcie o rozmiarze 1600 x 1200 pikseli - ukaże się ono w 3 opcjach, każde w rozmiarze 1600 x 1066 pikseli, przy czym:

1. bok długości 1200px będzie przycięty z jednej strony.
2. bok długości 1200px będzie przycięty z drugiej strony.
3. bok długości 1200px będzie przycięty z obu stron po równo.
A najlepiej gdy sprawdzicie to na wybranym przez siebie pliku.

Wybierz zdjęcie do przycięcia do formatu 3x2:

Zdjęcie: